Niecodzienna lekcja historii od Instytutu Pamięci Narodowej teraz może stać się udziałem każdego, kto odwiedzi mobilny showroom Biura Nowych Technologii. Od 14 września nasz kraj przemierza czerwona ciężarówka promująca “Grę szyfrów”, czyli projekt gamingowy, który może oznaczać punkt zwrotny w nauczaniu historii. VR’owa gra od IPN rusza w Polskę – sprawdź, czy Twoje miasto jest na trasie!
Czym jest “Gra szyfrów”?
Cross-platformowa “Gra szyfrów” jest dostępna na różnych typach urządzeń. Gra należy do kategorii gier wojennych z rodzaju FPP (first-person perspective). Gracz wciela się w autentycznych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i z perspektywy pierwszej osoby realizuje kluczowe dla bitwy zadania. Zarówno sceneria gry, jak i misje graczy stanowią odzwierciedlenie rzeczywistego kontekstu i wydarzeń 1920 roku.
W interaktywną “Grę szyfrów” można zagrać za pomocą komputera, urządzeń mobilnych i gogli VR. Dokładne odwzorowanie wszystkich szczegółów tła gry pozwala na zmysłowe przeżywanie historii. Gracz może poczuć na własnej skórze, że jest świadkiem przełomowych momentów w historii i ma realny wpływ na uratowanie Europy przed komunistami.
Kto stworzył “Grę szyfrów”?
Wydawcą “Gry szyfrów” jest Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, które za cel stawia sobie m.in. pozyskiwanie i wykorzystywanie innowacji cyfrowych w przekazywaniu historii. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z historykami IPN, odpowiedzialnymi za wierne odtworzenie przebiegu wypadków oraz wszystkich detali wyglądu postaci i elementów planu. Producentem jest Chronospace, polska firma z Sopotu, tworząca oprogramowanie bazujące na wirtualnej rzeczywistości i laureat prestiżowych nagród w dziedzinie innowacji.
Jak działa VR i jak go wykorzystać w nauce historii?
Technologia VR (ang. Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość) daje możliwość dosłownego “zanurzenia się” naszych zmysłów w inny świat. Jak to możliwe? Wszystko dzięki zjawisku immersji, które następuje po założeniu specjalnych gogli. Widziane przez nie obiekty sprawiają wrażenie prawdziwych. Mało tego, mamy wręcz poczucie ich fizycznej obecności. Dostrzegamy ich wszystkie szczegóły i właściwości, łącznie z ruchem i działaniem.
Dzięki goglom VR, automatycznie odcinamy się od innych bodźców i chłoniemy tylko atmosferę świata, w jaki przenosi nas aplikacja. Mamy okazję znaleźć się w czasach i miejscach, które na co dzień są dla nas niedostępne. Jest to najlepsza okazja do naocznego badania naszej przeszłości. Właśnie taką możliwość wykorzystuje projekt gamingowy “Gra szyfrów”.
Gry VR’owe są odpowiedzią na potrzeby XXI wieku w zakresie nauczania o dziejach Polski i świata. Doświadczanie i przeżywanie w porównaniu z pamięciowym przyswajaniem dat i faktów jest nie tylko skuteczniejsze, ale i znacznie bardziej atrakcyjne, szczególnie dla młodych ludzi. Wykorzystanie technologii VR w nauce historii, zapoczątkowane przez projekt IPN, ma być jedną z podstaw nowej jakości polskiego systemu edukacji.
Mobilny showroom IPN wyrusza z Sejmu RP
Uroczysta inauguracja mobilnej wystawy, prezentującej “Grę szyfrów”, odbyła się 14.09 br. na terenie Sejmu RP. Wzięli w niej udział m.in. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Trwające 3 dni pokazy interaktywne mieli okazję zobaczyć też szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska wraz z zastępcą Christianem Młynarkiem.
Trasa promująca pierwszy projekt gamingowy IPN ma potrwać niemal do końca października i objąć aż 20 miast w Polsce. Za nami już m.in. spotkania w Gorzowie Wielkopolskim i Pile, gdzie liczba chętnych do przetestowania gry przeszła oczekiwania organizatorów. Ciężarówka pełna technologicznych atrakcji jest dostępna dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych, dorosłych oraz młodzieży od 13. roku życia.
Gdzie można przetestować ”Grę szyfrów”? Lista 20 miast, w których spotkasz mobilny showroom
Chcesz wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu i sprawdzić się jako bohater autentycznych sytuacji z dziejów naszego kraju? Odwiedź mobilny showroom w jednym z 20 miast i przetestuj bezpłatnie VR’ową “Grę szyfrów”! Oto pełna lista:
Głogów: 28 października
- Warszawa: 14-16 września
- Gorzów Wielkopolski (Plac Grunwaldzki): 19 września
- Piła (plac przy Parafii Św. Rodziny, ul. Jana Bosko 1): 20 września
- Nakło nad Notecią (parking Przystani Powiatu Nakielskiego): 21 września
- Koszalin (parking przy amfiteatrze): 22 września
- Czarne (Plac Wolności): 23 września
- Nowy Targ (plac przy Miejskiej Hali Lodowej, ul. Parkowa 14): 27 września
- Żurawica (parking przy Urzędzie Gminy Żurawica): 28 września
- Chełm (teren Komendy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej): 29 września
- Piotrków Trybunalski: 10 października
- Końskie: 11 października
- Jędrzejów: 12 października
- Iłża: 13 października
- Supraśl: 18 października
- Gietrzwałd: 19 października
- Gdańsk: 20 października
- Otwock: 24 października
- Jaworzno: 26 października
- Namysłów: 27 października